Loading ...

Taryfa g12 – co warto o niej wiedzieć?

W dzisiejszych czasach taryfa G12 bez żadnego zwątpienia jest jedną z najpopularniejszych na rynku taryf energii elektrycznej, która skierowana jest dla gospodarstw domowych. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się nieco więcej o tej taryfie i jakie są jej największe atuty.

Czym jest taryfa G12?

Najprościej rzecz mówiąc G12 jest taryfą dwustrefową dla gospodarstw domowych, która dzieli dobę na godziny dzienne i nocne. Skrót „G” oznacza właśnie taryfę dla domu. Symbol „1” oznacza z kolei, że taryfa skierowana jest dla klientów, których to moc umowna nie przekracza 40kW. Symbol „2” oznacza oczywiście, że mamy do czynienia z taryfą dwustrefową.

Jak działa podział na strefy?

Mechanizm działania taryfy dwustrefowej jest bardzo prosty i przejrzysty. Klienci otrzymują do dyspozycji dwie różne stawki za kilowatogodzinę. W ciągu dnia funkcjonuje stawką z wyższą ceną za kW, a w ciągu nocy można liczyć na niższą stawkę za kW. Dokładne godziny i aktualny cennik taryfy G12 trzeba oczywiście sprawdzić u swojego dostawcy prądu. Warto wspomnieć również i o tym, że strefy godzinowe mogą być różne nie tylko u poszczególnych dostawców prądu, ale mogą one zmieniać się wraz ze zmianą pór roku, dlatego też warto zwrócić na to uwagę.

Dla kogo jest taryfa G12?

Jak łatwo się domyśleć taryfa G12 będzie najlepszym wyborem dla tych użytkowników, którzy pobierają prąd głównie w godzinach nocnych. Z praktycznego punktu widzenia, aby taryfa dwustrefowa przynosiła realne oszczędności, to 25% zużycia energii elektrycznej powinno być pobierane w tańszej strefie nocnej. Osoby, które najbardziej energochłonne czynności mogą wykonywać w godzinach nocnych, powinny jak najbardziej zastanowić się nad zmianą standardowej taryfy G11 właśnie na taryfę G12.

Czym jest taryfa G12w?

Bardzo wielu dostawców prądu ma w swojej ofercie również taryfę G12w. Mowa tutaj oczywiście o taryfie weekendowej, w której to mniej za prąd zapłacimy nie tylko w godzinach nocnych, ale również w trakcie weekendu.