Loading ...

Taryfa G11 nie tylko dla gospodarstw domowych

W przypadku gospodarstw domowym najczęstszym wyborem jest taryfa G11, opierająca się na jednostrefowym rozliczeniu. Nie jest to jednak opcja przeznaczona wyłącznie dla klientów indywidualnych, gdyż niektóre osoby prowadzące własną działalność gospodarczą również mogą z niej korzystać. 

Kiedy warto zdecydować się na taryfę G11? 

Taryfa G11 jest taryfą jednostrefową, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje jednakowa stawka cenowa za kilowatogodzinę. Nie ma wobec tego znaczenia to, w jakich godzinach będzie miał miejsce największy pobór prądu. Zarówno w godzinach szczytu, jak i w godzinach pozaszczytowych za zużycie prądu odbiorca energii zapłaci taką samą kwotę. Jest to najpopularniejsza taryfa wśród klientów indywidualnych ze względu na, że jest najbardziej zrozumiała i najprostsza w użyciu. Polecana jest ona w przypadku niemożności zaplanowania części zużycia energii elektrycznej na godziny wieczorne i nocne, czyli objęte niższą stawką za kWh.   

Chociaż taryfa G11 jest skierowana stricte do klientów indywidualnych a nie firm, to możliwe jest korzystanie z niej także przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli ktoś ma zarejestrowaną działalność w swoim mieszkaniu/domu i nie prowadzi w nim rozliczeń z klientami ani też nie spotyka się z nimi, to można wybrać taryfę G11 zamiast typowej taryfy dla firm. Będzie to opłacalne rozwiązanie dla osób pracujących w ciągu dnia i w godzinach szczytowych. Jako, że taryfa G11 jest całodobowa, nie trzeba mieć na uwadze tego, na jakie godziny przypada największe dobowe zużycie energii elektrycznej. 

Taryfa G11 a prąd budowlany

Dostawcy prądu w przypadku budowy domu czy innej nieruchomości wymagają od odbiorców energii korzystania z prądu budowlanego. Wiąże się to jednak ze znacznie większymi kosztami niż w przypadku korzystania ze zwykłej taryfy prądu dla domu. Niestety na zmianę z taryfy budowlanej na zwykłą taryfę G11 dla gospodarstw domowych można liczyć dopiero po zakończeniu prac i uzyskaniu odbioru budowy, co musi zostać odpowiednio udokumentowane specjalnym zaświadczeniem. Bez odbioru budowy nie jest możliwe zmienienie taryfy na G11.