Loading ...

Sposoby na oszczędzanie prądu

Rosnące koszty życia sprawiają, że warto szukać oszczędności, by płacić niższe rachunki. Dobrym sposobem jest oszczędzanie prądu. Powodów wysokich rachunków za prąd może być wiele, zatem warto przyjrzeć się sprzętom domowym oraz temu, jak się z nich korzysta i podjąć odpowiednie kroki, aby ograniczyć zużycie prądu. Przemawia za tym także troska o zdrowie i dobre samopoczucie oraz środowisko naturalne, a mniejsze zużycie prądu to niższe koszty opłat za zużycie energii elektrycznej.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Istnieje wiele sposobów na to jak oszczędzać prąd. Zmniejszenie rachunków w domu czy w miejscu pracy jest istotne, dlatego warto popracować nad wykształceniem dobrych nawyków, które pomogą w oszczędzaniu energii. Przede wszystkim warto wymienić żarówki na energooszczędne, gdyż pobierają mniej prądu oraz pamiętać o wyłączaniu światła, gdy opuszcza się pomieszczenie. Kolejnym sposobem jest wyłączanie z kontaktu sprzętów, których się nie używa, lub wymiana gniazdek na inteligentne. W gospodarstwie domowym najwięcej prądu zużywają pralka i zmywarka. Z tego względu należy zadbać, by uruchamiane urządzenia były pełne – pozwoli to na wykonanie mniej cykli prania czy zmywania, oraz wybierać tryb energooszczędny lub niższe temperatury.

jak oszczędzać prąd

Co zrobić, by być bardziej eko i płacić mniej?

Warto jak najwięcej korzystać ze światła słonecznego, które jest zdrowsze dla oczu oraz korzystniej wpływa na samopoczucie. W tym celu dobrze jest rozsunąć zasłony i firanki oraz rolety, a biurka i stoły do pracy czy odrabiania lekcji powinny być blisko okien. Kolejnym przykładem może być ograniczenie trybu “stand-by”, czyli czuwania urządzeń oraz ładowanie baterii telefonu lub laptopa do pełna i odłączanie od zasilania. Innymi przykładami, jak oszczędzać prąd, mogą być następujące nawyki:

  • gotowanie potraw pod przykryciem, na odpowiednim palniku;
  • ustawienie wyższej temperatury w lodówce;
  • unikanie otwierania drzwi lodówki i ustawienie wyższej temperatury;
  • unikanie otwierania piecyka podczas pieczenia;
  • prasowanie większej ilości ubrań;
  • gotowania w czajniku elektrycznym tylko tyle wody, ile potrzeba;
  • zainstalowanie czujników ruchu;
  • instalowanie wyłączników czasowych.

Te drobne nawyki można stosować w domu i w biurze, a mogą przyczynić się do obniżenia rachunków oraz zatroszczenia się o środowisko naturalne.