Loading ...

Sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu

Oszczędzanie na ogrzewaniu kojarzy się negatywnie. Myśląc o nim, przychodzi na myśl chłodny dom i domownicy zawinięci w koce. Taki sposób to z całą pewnością złe rozwiązanie. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu, zachowując jednocześnie ciepły i wygodny dom. Poniżej można znaleźć niektóre z nich.

Przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej

Jeżeli celem jest oszczędność na ogrzewaniu, warto przeprowadzić audyt efektywności energetycznej. Pozwoli on na stwierdzenie, które elementy budynku wymagają docieplenia, czy instalacje są szczelne, a także jak wszystkie te zagadnienia wpływają na temperaturę panującą w budynku. Dzięki temu uda się znaleźć proste rozwiązania gwarantujące duże oszczędności.

Docieplenie budynku

Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest ocieplenie budynku. Obecnie istnieje wiele szybkich, bezpiecznych i ekologicznych sposobów na ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Dzięki temu może on także zyskać lepszy wygląd, gdy wraz z docieplenie wykona się efektowną elewację. Wraz z dociepleniem ścian można wykonać także docieplenie poddasza. Jest to miejsce, o którym często się zapomina, ale przez które skutecznie wydostaje się ciepło. Warto wykonać jego docieplenie.

Wymiana okien i drzwi

Wiele osób uważa, że instalacja nowych drzwi i okien niesie ze sobą tylko walory estetyczne. Nic bardziej mylnego. Szczelne okna i drzwi to jeden z sukcesów na drodze do oszczędności na ogrzewaniu. Taką konieczność może wskazać wspomniany już audyt efektywności energetycznej. Im bardziej szczelne okna i drzwi, tym mniej ciepłego powietrza będzie „uciekało” na zewnątrz podczas chłodnych dni.

Alternatywne źródła energii

Innym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie może być inwestycja w odnawialne źródła energii. Dom można dogrzać m.in. za pomocą energii słonecznej przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych lub za pomocą pieca wykorzystującego energię pochodzącą ze spalanej biomasy. Ważne, że na takie inwestycje można otrzymać dofinansowanie z licznych programów, dzięki czemu taka inwestycja opłaca się jeszcze bardziej.