Loading ...

Prąd dla firm – co warto wiedzieć?

Otwartość rynku energii oznacza, że poszczególni przedsiębiorcy mogą zakupić prąd dla firmy od różnych dostawców i co najważniejsze, mają prawo do zmiany dostawcy (co 12 miesięcy). Wybór odpowiedniego planu cenowego może mieć bardzo duże znaczenie dla finansów naszej firmy, dlatego też warto rozważnie podejmować decyzje, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe rozwiązania.

Wybór odpowiedniego planu taryfowego

Jak powszechnie wiadomo firmy, które działają jedynie 8 godzin dziennie, mogą potrzebować zupełnie innego zapotrzebowania na prąd, niż przedsiębiorstwa, które działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Rozważyć należy nie tylko zmianę samej taryfy prądu, ale również zmianę dotychczasowego dostawcy energii. Klienci biznesowi bardzo często mogą negocjować stawki, dzięki czemu są w stanie dostosować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Najlepsze taryfy dla małych i średnich firm

W Polsce najwięcej jest oczywiście małych i średnich firm, dlatego też warto dokładnie im się przyjrzeć. Poszczególne taryfy mogą oferować obniżone stawki w konkretnych godzinach i wybranych okresach. Prąd dla firm o mocy umownej mniejszej niż 40kw, może być pobierana nie tylko na podstawie taryfy jednostrefowej, ale również na podstawie taryfy dwustrefowej. Niektórzy dostawcy energii elektrycznej mają w swojej ofercie nawet taryfy trzystrefowe i czterostrefowe, które są jednak bardzo rzadko wybierane. Najprostsza w rozliczeniu jest taryfa jednostrefowa (np. C11), w której to za zużycie energii płaci się zawsze tyle samo przez całą dobę. W taryfie dwustrefowej obowiązują inne stawki na energię elektryczną w zależności od wybranej pory dnia. Jak łatwo się domyśleć niższe ceny obowiązują poza szczytem, czyli w godzinach nocnych. Taryfy dwustrefowe są idealnym wyborem jedynie dla firm, które swoją działalność koncentrują głównie w godzinach nocnych i w godzinach porannych.

Jakie taryfy dwustrefowe dla firm wybrać?

Godna uwagi jest przede wszystkim taryfa C12a, która zapewnia tańszą stawkę od 21.00 do 8.00 i w kilka godzin popołudniowych (zazwyczaj od 11.00 do 17.00). W taryfie C12a występuje również podział na sezon letni i zimowy. Alternatywą jest taryfa C12b, w której to tańsza energia dostępna jest w podobnym przedziale czasowym przez cały rok.

Więcej informacji dotyczących taryf energetycznych można znaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/najprostsza-dla-twojej-firmy