Loading ...

Pola pełne wiatraków, czyli jak działają elektrownie oparte o turbiny wiatrowe

Z każdym dniem więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko naturalne, oszczędzania zasobów oraz poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Jednym z przykładów elektrowni, które mają szansę na dynamiczny rozwój, a jednocześnie charakteryzują się wydajnością, są elektrownie wiatrowe. Warto dowiedzieć się, jak działa ten rodzaj elektrowni i w jaki sposób siła wiatru przekształcana jest w energię elektryczną.

Z czego zbudowana jest elektrownia wiatrowa?

Elektrownia wiatrowa to nie jeden „wiatrak”, ale cały system urządzeń, których celem jest wytworzenie energii. Należą do nich m.in.:

  • turbina wiatrowa — jej głównymi częściami są łopaty oraz maszt, które mają na celu „schwytanie” energii wiatru,
  • przekładnia i system zamieniający energię wiatru na energię mechaniczną,
  • generator prądu, czyli urządzenie przekształcające energię mechaniczną na energię elektryczną,
  • przewody elektryczne,
  • akumulatory służące do magazynowania energii elektrycznej,
  • urządzenia regulujące.

W przypadku niektórych elektrowni (zwłaszcza tych przydomowych), elementem integralnym jest inwerter, który zmienia prąd stały na prąd zmienny, czyli odpowiedni do wykorzystania przy domu.

Jak działa elektrownia wiatrowa?

Elektrownia wiatrowa działająca na szeroką skalę kojarzona jest z fermami wiatrowymi. Żeby lepiej zrozumieć jej działanie, warto przyjrzeć się bliżej pojedynczej turbinie. Łopaty turbiny poruszane przez wiatr, wprawiają w ruch przekładnie. W ten sposób powstaje energia mechaniczna. Następnie energia ta za pomocą generatora zostaje przekształcona w energię elektryczną. Zwykle generator znajduje się we wnętrzu turbiny wiatrowej. Tak wytworzony prąd zostaje przekazany do inwertera, który przekształca prąd stały na prąd zmienny, czyli ten wykorzystywany w każdym domu. Tak sprawa wygląda w domu. Duże elektrownie wiatrowe mogą magazynować prąd lub wykorzystywać do w celach przemysłowych. Wszystko zależy od przeznaczenia elektrowni. Należy pamiętać, że elektrownia wiatrowa powinna pełnić raczej funkcję wspierającą inne źródło, gdyż energia z niej pochodząca może być niestabilna, czyli okresowo może być jej mniej.