Loading ...

Odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie turbin wiatrowych

Od wielu już lat wykorzystywana jest energia wiatru, która jest niewyczerpywalna, darmowa i ekologiczna. Wiatr nigdy nie ustaje. Nawet podczas względnie bezwietrznego dnia masy powietrza cały czas poruszają się, pozostając niewidocznymi. Turbiny wiatrowe pozwalają na korzystanie z energii wiatru wiejącego nad ziemią na wiele sposobów. Wiąże się to z wieloma oszczędnościami dla inwestora.

Podstawowe zapytania o elektrownie wiatrowe

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy postawienie turbiny wiatrowej rzeczywiście jest opłacalnym przedsięwzięciem. Wiąże się to z niemałymi kosztami, dlatego inwestycja powinna być dobrze przemyślana. W przypadku nowoczesnych i dużych elektrowni wiatrowych można liczyć na pokrycie całego zapotrzebowania na energię. W przypadku największej obecnie turbiny wiatrowej możliwe jest zagwarantowanie dostaw prądu do 1600 domostw. Mając na uwadze wszystkie zainstalowane obecnie urządzenia na całym świecie, mówić można o dostarczeniu energii elektrycznej do aż 10 milionów ludzi. Wszystko to wyłącznie w oparciu o energię wiatrową. Kolejną kwestią jest to, czy turbiny wiatrowe (https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/pionowa-turbina-wiatrowa) są głośne. Nowoczesne modele emitują niewiele hałasu. Nie są całkowicie bezgłośne, ale przy większych odległościach ich nie słychać. Wystarczy oddalić się od turbiny o 200 m, aby hałas stał się niesłyszalny. Na obszarach zamieszkałych elektrownie wiatrowe nie mogą emitować hałasu powyżej 40dB. Muszą też być oddalone od najbliższego zabudowania o co najmniej 500 m.

Co jeszcze nurtuje potencjalnych inwestorów?

Kluczową kwestią w przypadku elektrowni wiatrowych jest to, czy rzeczywiście można uzyskać oszczędności na energii elektrycznej. Okazuje się, że nawet turbiny wiatrowe o mocy paru megawatów przy przeciętnych parametrach wiatru są w stanie zagwarantować wyprodukowanie prawie 5 tysięcy ton energii elektrycznej więcej niż konwencjonalna elektrownia na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Inwestycja w przeciągu 20 lat zwraca się nawet 80-krotnie w przeliczeniu na koszty związane z wyprodukowaniem turbiny wiatrowej, jej eksploatacją i demontażem. Największe oszczędności można uzyskać w przypadku farm w miejscach najbardziej wietrznych, a za takie uznaje się tereny nadmorskie.