Loading ...

Odnawialna energia dla firm małych i średnich

Dzisiaj wiele słyszy się o tym, że wielkie przedsiębiorstwa zaczynają powoli wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych. Na polach spotykamy ogromne wiatraki, włączana jest energia wodna – wszystko ma na celu zysk ekonomiczny połączony z ochroną środowiska. Czy jednak takie rozwiązanie jest też dobre dla małych przedsiębiorstw?

Małe i średnie przedsiębiorstwa – specyfika pracy

dla firm dobra energia

Zazwyczaj takie małe i średnie firmy zajmują mniejsze lokale albo pomieszczenia biurowe. Nie ma tu gigantycznej produkcji pracującej na całą zmianę, przez siedem dni w tygodniu, niemniej jednak zużywanej jest i tak nieco więcej energii elektrycznej niż w przeciętnym gospodarstwie domowym. W końcu trzeba więcej drukować, kserować, włączone są komputery, telefony, fax itp. W związku z tym rosną także wydatki przeznaczane na energię elektryczną.

Odnawialna energia dla firm – zalety i wady

Czy jednak opłaca się instalować urządzenie umożliwiające nam pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych? To wszystko zależy od wielu czynników i w zasadzie każdy przedsiębiorca musi sam podjąć tę decyzję. Przede wszystkim bowiem należy zaznaczyć, że w przypadku małych firm, to w grę wchodzi przede wszystkim energia słoneczna. Wymaga to zainstalowania znanych nam paneli słonecznych oraz podłączenia ich do instalacji. Generalnie nie jest to trudne zadanie, niemniej jednak wymaga oczywiście miejsca, w którym możemy takowe panele zamontować.

Czy jednak jest to opłacalne? Omówmy na początek zalety. Otóż na pewno panele słoneczne pomagają dość sporo zaoszczędzić na wydatkach związanych z energią – praktycznie mogą nawet w całości je wyeliminować. Co więcej panele pomogą nam również oczywiście zadbać o planetę i stworzyć proekologiczny wizerunek firmy. Dalej na pewno także wartość firmy wzrośnie.

Oczywiście wadą instalacji jest jednak fakt, że jest ona kosztowna. Ponadto pogoda potrafi być nieprzewidywalna i czasem czekają nas całe miesiące bez porządnego wsparcia ze strony energii elektrycznej produkowanej przez panele słoneczne. Warto sprawdzić rozwiązania energii dla firm u różnych pośredników.