Loading ...

Licznik prądu – kto ponosi koszty związane z jego wymianą?

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego dostawcy prądu, co dokonywane jest w celu odnotowania oszczędności. Na ten krok decydują się zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. W obu przypadkach można liczyć na zredukowanie kwot widniejących na fakturach, w mniejszym lub większym stopniu. 

Dowolność w wyborze dostawcy prądu i jego bezpłatna zmiana 

Branża energetyczna kwitnie i na rynku pojawia się coraz więcej mniejszych dostawców prądu, którzy w celu pozyskania klientów są w stanie zaproponować im ofertę korzystniejszą od ich dotychczasowego sprzedawcy. Z kolei znani i działający na rynku od wielu lat dostawcy energii na tle rosnącej konkurencji są w stanie wyjść swoim stałym klientom naprzeciw z atrakcyjnymi warunkami, aby ich przy sobie zachować. Wszystko to sprawia, że odbiorcy energii elektrycznej mogą liczyć na odnotowanie niemałych oszczędności. Warto to wykorzystać, gdyż zmiana dostawcy energii jest bezpłatna i może zaowocować mniejszą lub większą redukcją kwot widniejących na fakturach za prąd.

Kiedy konieczna jest wymiana licznika prądu? 

Chociaż coraz więcej osób decyduje się na zmianę dotychczasowego dostawcy prądu, to nadal dla wielu wiąże się to z czasochłonnymi i skomplikowanymi procedurami. W praktyce wszystkim formalnościami może zająć się w imieniu klienta jego nowy sprzedawca. Czasami konieczne okazuje się dostosowanie urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych. W przypadku gospodarstw domowych i małych firm licznik prądu należy do lokalnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. To on decyduje o konieczności jego wymiany i ponosi wszelkie związane z tym koszty. Inaczej wygląda to w przypadku dużych firm, które decydują się po raz pierwszy na zmianę dostawcy prądu. Muszą oni wówczas we własnym zakresie zająć się modernizacją użytkowanego urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego. Konieczne jest dostosowanie licznika poboru prądu do obowiązujących wymogów TPA, a koszty z tym związane ponosi przedsiębiorca będący jego właścicielem. 

źródło: https://dobryprad.pl/informacje-praktyczne/jak-dziala-licznik-energii-elektrycznej/