Loading ...

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Ładowanie samochodów elektrycznych tylko teoretycznie należy do prostych zadań. Według instrukcji wystarczy posiadać kabel umożliwiający ładowanie oraz gniazdko oferujące prąd. Niestety ładowanie auta w domu nie jest możliwe dla wszystkich właścicieli elektryków chociażby ze względu na fakt, że nie wszyscy posiadają dom lub mieszkają na parterze.

Stacje ładowania w pracy

Coraz więcej zakładów pracy zatrudniających większe ilości osób decyduje się na zainstalowanie specjalnej ładowarki, dzięki której pracownik posiadający auto elektryczne może sobie je doładować w trakcie przebywania na swojej zmianie. Taka ładowarka posiada znacznie większą moc niż gniazdko w domu, tak więc ładowanie samochodu nie zajmie 15 godzin, a być może tylko kilka. Wszystko zależy od faktycznej mocy ładowarki, pojemności samochodu i warunków panujących na zewnątrz.

Stacje szybkiego ładowania

W miastach powstaje coraz więcej stacji szybkiego ładowania, co znacznie ułatwia życie właścicielom aut elektrycznych. Nie jest to jeszcze szybkość porównywalna do tradycyjnego tankowania samochodu paliwem, ale może zająć jedynie 20 – 30 minut. Dzieje się tak za sprawą bardzo wysokiej mocy, jaką posiadają takie ładowarki – nie są one w stanie naładować w tym czasie „do pełna”, ale zapewnią możliwość przejechania nawet 100 – 120 kilometrów z mocą do 62,5 kW.

Sieci stacji ładowania

ładowanie samochodów elektrycznych

W Polsce istnieją firmy, które stworzyły sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych oddalonych od siebie o około 80 do 100 km. Stacje te ładują samochód do 45 minut, dzięki czemu jest on w stanie przejechać właśnie taki odcinek, aby można było naładować samochód ponownie w bezpiecznym, sprawdzonym miejscu.

Dodatkowym plusem korzystania z sieciowych stacji ładowania samochodów elektrycznych jest karta lojalnościowa, która pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu, który jednak mimo wszystko trochę kosztuje, ponieważ prąd, który go ładuje nie bierze się przecież z powietrza.