Loading ...

Jak przejść na zasilanie stałe?

Prace budowlane na każdej budowie wymagają zasilania prądem elektrycznym. Dlatego też zawsze w trakcie jakiejkolwiek inwestycji budowlanej musi być podpisana umowa tymczasowa z zakładem energetycznym na dostarczenie prądu. W tym wypadku otrzymuje się taryfę typu prąd budowlany.

Wysokie ceny prądu budowlanego

Zasilanie prądem podczas budowy nie może odbywać się przy pomocy łącza stałego. Do tego celu można tylko używać łącze tymczasowe.
Dlatego też nie bez przyczyny jest fakt, że stawki za porządny prąd budowlany mają taką samą wartość jak stawki za taryfy prądu, który sprzedawany jest firmom. W przypadku prądu budowlanego mamy kilka taryf, z których najbardziej popularna jest taryfa oznakowana C11. W tej taryfie stawki są cały czas o tej samej wartości. Oznacza to, że na budowie o każdej porze dnia i nocy mogą być wykonywane prace a koszt poboru prądu zawsze będzie taki sam. Dlatego dobrze jest zawsze zastanowić się kiedy odbywają się prace, które mogą zużywać dużo prądu, ponieważ do wyboru są jeszcze stawki C12a i C12b, dające możliwość podziału na tańszy okres a wciągu doby i droższy. Pamiętać też należy, że cena za tego typu prąd zależna jest od zamówionej, przez inwestora, mocy która będzie na budowie wykorzystywana. Stała stawka jest wtedy mnożona przez daną wartość mocy.

Kiedy zmienić łącze prądu budowlanego?

Łącze prądu budowlanego można zmienić dopiero wtedy kiedy zakończy się budowę lub zakończy się jej większy etap. Wtedy otrzymuje się dokumenty odbioru budynku i z takimi dokumentami należy się udać do zakładu energetycznego. W takim zakładzie podpisuje się umowę a następnie pracownicy zakładają łącze stałe. Przejście na łącze stałe i korzystanie z prądu tańszego, znacznie generuje oszczędności za korzystanie z prądu. Dlatego zawsze dobrze jest jak najszybciej przejść na prąd stały.

Jednak zawsze trzeba pamiętać, że przy taryfie prądu oznakowanego literką G a nie C nie można używać maszyn ciężkich i prowadzić dość szerokich prac budowlanych. Jest to po prostu zakazane a zakłady energetyczne bardzo przestrzegają i pilnują tego faktu.