Loading ...

Ile kosztuje montaż fotowoltaiki?

Fotowoltaika w swoim pierwotnym znaczeniu, znana jest światu już od kilkudziesięciu lat. Na drodze do jej rozpowszechnienia stał jednak pewien nieodłączny element: koszty. Nie wszyscy wiedzą, że w ostatnim czasie kwestia ta uległa zmianie. Kiedy na przełomie XX I XXI wieku, usprawniono niektóre technologie, ceny zaczęły spadać. Proces ten trwa do teraz, ale czy fotowoltaika może być dostępna dla każdego? Ile rzeczywiście wydamy na jej montaż? Zapraszamy do lektury!

Fotowoltaika — całkowity koszt

Kwestia ceny montażu fotowoltaiki nie jest oczywista. Koszty można jednak oszacować, biorąc pod uwagę sytuację rynkową z ostatnich lat i na jej podstawie nie tylko w uśrednieniu przewidzieć cenę teraźniejszą, ale także ceny w niedalekiej przyszłości. Jedno jest pewne, z czasem płacimy coraz mniej. Koszt zakupu fotowoltaiki w domu jednorodzinnym, wyniesie nas ok. 13-tyś do 28-tyś (z uwzględnieniem 8% podatku VAT). Za jeden panel zapłacimy od kilkuset do nawet 2 tysięcy złotych, Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z programów dotacyjnych, których zdecydowanie nie brakuje dla różnych grup odbiorców. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku mowa o inwestycji długoterminowej, dlatego cena nie powinna stanowić priorytetu.

Na co zwrócić uwagę?

fotowoltaika

Na całkowity koszt zamontowania paneli fotowoltaicznych (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji) składają się zakup modułów, koszty montażu oraz koszty dodatkowe, jak transport czy przewody. Ceny ulegają tutaj zmianom, w zależności od wielkości oraz parametrów instalacji, oraz wybranej oferty. Co wpływa na koszt fotowoltaiki?

  • rodzaj modułów — wybieramy spośród monokrystalicznych, polikrystalicznych oraz wykonanych z krzemu amorficznego (wszystkie rodzaje różnią się właściwościami, ceną i wydajnością, dlatego przed zakupem warto dostosować ogniwa do naszych oczekiwań)
  • podatek — pamiętajmy, że w każdym przypadku klient biznesowy zapłaci podatek VAT w wysokości 23%, a indywidualny tylko 8%
  • gwarancja produktów — wyróżniamy 4 rodzaje gwarancji (gwarancja produktu, wydajności, falownika, wykonania)