Loading ...

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej i od czego zależy jego cena?

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie zarówno biznesowi odbiorcy prądu, jak i prywatni jego użytkownicy odczuwają znaczne obciążenie budżetowe. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że analizy i prognozy odnośnie cen prądu na przyszłe lata również nie napawają nas znacznym optymizmem. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć, że chyba nikt z nas obecnie nie wyobraża sobie życia bez prądu, a co za tym idzie, musimy się do tej sytuacji zaakceptować. Jednak warto dowiedzieć się, ile kosztuje 1 kWh prądu i od czego uzależniona jest jej cena?

Ile kosztuje 1 kWh prądu u różnych dostawców?

ile kosztuje 1 kwh

Nie da się ukryć, że w momencie, kiedy przychodzą do nas kolejne rachunki za prąd, zastanawiamy się, dlaczego cena prądu z dnia na dzień jest coraz wyższa. Oczywiście nie da się ukryć bowiem, że w momencie, kiedy korzystamy z prądu i korzystamy z urządzeń elektrycznych, nie zastanawiamy się, ile kosztuje 1 kWh prądu. Trzeba sobie powiedzie jasno, że jeszcze kilka lat temu za 1 kWh prądu zapłacilibyśmy około 0,27 złotego.

Obecnie jednak fakt tego ile kosztuje 1 kWh, jest uzależniony przede wszystkim od danego regionu Polski, w którym mieszkamy. Wobec tego w roku 2022 i prawdopodobnie także w roku 2023 będziemy mogli spodziewać się cen prądu rzędu 0,52-0,72 złote za jedną kWh. Nie da się ukryć, że podwyżki te są znaczące i z całą pewnością nie są one korzystne dla żadnego z konsumentów. Jednak prognozy analityków rynku energetycznego z pewnością nie napawają nas zbytnim optymizmem. Zgodnie z nimi koszt 1 kWh będzie się bowiem sukcesywnie zwiększał wraz z upływającym czasem.

Od czego zależy koszt 1 kWh?

Wiele osób może się zastanawiać- szczególnie w obecnej sytuacji- ile kosztuje 1kWh prądu, a także, od czego jest ta cena uzależniona. Otóż jak zostało to już wspomniane, koszt 1 kWh prądu jest zależy przede wszystkim od danego dostawcy, z którym nawiążemy kontrakt, a także od tego, w którym regionie Polski zamieszkujemy. Obecnie najwyższe ceny prądu obowiązują w Polsce środkowej, zaś najmniejszym kosztem 1 kWh mogą cieszyć się mieszkańcy Polski północnej oraz Polski południowej. Wobec tego koszt 1 kWh nie jest kosztem względnie stabilnym.