Loading ...

Jak zmienić taryfę energetyczną na G12w?

Każdy dostawca prądu oferuje kilka taryf energetycznych, które można sobie wybrać przy podpisaniu umowy. Na początku jednak trudno jest zdecydować, która z nich jest najbardziej korzystna i często decyzję tą zostawia się własnie dostawcy, który z automatu przyznaje zwykle taryfę G11. Ta najbardziej popularna taryfa jednak nie wszystkim się opłaca – warto poświęcić tydzień albo dwa na dokładne obliczenia, która taryfa jest najbardziej korzystna.

Jakie taryfy energetyczne oferuję dostawcy prądu w Polsce?

Wszystkie firmy sprzedające energię elektryczną posiadają taryfy jednostrefowe, dwustrefowe i trzystrefowe, z czego ostatnie są dostępne jedynie dla posiadaczy trzyfazowego podłączenia.

Taryfa jednostrefowa oznaczana symbolem G11 oznacza, że w ciągu całej doby obowiązuje stała cena za jedną kilowatogodzinę.

dobra taryfa g12w

Taryfa dwustrefowa oznacza, że w godzinach dziennych obowiązuje znacznie wyższa cena za kilowatogodzinę, ale za to cena w godzinach 22:00 do 6:00 jest znacznie niższa – nawet kilkukrotnie. Dwustrefowa taryfa energetyczna G12w oznacza, że cena niższa obowiązuje również w sobotę i niedzielę. O tym dowiesz się jak na przykład https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach.

Trzystrefowa taryfa energetyczna oznaczana symbolem G13 oznacza trzy różne stawki za godziny wykorzystania energii elektrycznej w ciągu doby. I tak, w godzinach przed południem stawka jest średnia, po południu stawka jest maksymalna, a w godzinach nocnych i w weekendy stawka jest minimalna.

Jak zmienić taryfę energetyczną?

Zwykle dostawcy oferują możliwość zmiany taryfy energetycznej raz na 12 miesięcy bez konieczności zawierania nowej umowy, co jest bardzo wygodne dla odbiorcy prądu. W celu zmiany taryfy należy skontaktować się ze swoim dostawcą prądu i złożyć dyspozycję zgodnie z jego wytycznymi. W ciągu kilku dni powinien pojawić się monter i zmienić licznik na właściwy taryfie bez angażowania w to odbiorcy.

Warto wiedzieć, że zmiana taryfy jest bezpłatna bez względu na posiadanego dostawcę prądu. Niektórzy z nich oferują też zmianę taryfy przez internet – nie ma wtedy potrzeby wysyłania żadnego wniosku pocztą, ponieważ wszystkie etapy zmiany procesowane są online.