Loading ...

Fotowoltaika w Warszawie – zalety i wady

Korzyści płynące z eksploatowania instalacji fotowoltaicznej sprawiają, że to innowacyjne rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Każdego roku obserwuje się wzrost inwestorów, którzy decydują się na odnawialne źródła energii. W przypadku elektrowni fotowoltaicznych można liczyć na całoroczne i darmowe promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika to ekologia, oszczędność, wygoda, niezawodność, niezależność. Ma też kilka wad, o których też trzeba pamiętać.

Fotowoltaika w Warszawie ma wiele zalet

Panele słoneczne cenione są za to, że pozwalają na wytwarzanie darmowego prądu z promieniowania słonecznego. Powstałe nadwyżki mogą zostać odebrane z sieci energetycznej lub odsprzedane. Objęte są one kilkudziesięcioletnią gwarancją. Już na przestrzeni kilku lat zwraca się koszt inwestycji w nie. Zyski z kolei są stałe. Fotowoltaika sprawia, że inwestor może uniezależnić się od podwyżek cen prądu i uchronić się przed nieprzewidzianymi przerwami w jego dostawie. Instalacja PV podnosi też wartość samej nieruchomości. Energia słoneczna jest czysta, odnawialna i zrównoważona. Panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, pracują bezgłośnie, są bezobsługowe i bezawaryjne. Są też estetyczne wykonane, bardzo odporne na anomalie pogodowe, niezawodne nawet w trudnych warunkach, nie wymagają konserwacji, mogą być montowane na dachu lub na gruncie.

Instalacja PV ma też wady

Fotowoltaika w Warszawie (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/instalacje-fotowoltaiczne) ma znacząco więcej zalet niż wad, ale o tych drugich też należy wspomnieć. Trzeba liczyć się z tym, że wydajność instalacji PV jest ściśle zależna od promieniowania słonecznego. Pomimo tego, że jest w stanie działać nawet w pochmurne dni, to jednak produkcja energii jest wówczas mniejsza. Nawet niewielkie zacienienie może wpływać na wydajność paneli fotowoltaicznych. Dużą wadą dla wiele inwestorów są koszty początkowe. Jest to jednak tylko początkowa inwestycja, która relatywnie szybko się zwraca. Nie w każdym miejscu możliwe jest zamontowanie paneli. Problemem mogą być okna dachowe, komin czy dach o niestandardowej konstrukcji. Wymagane jest też do ich montażu sporo wolnej przestrzeni.