Loading ...

Bateria słoneczna w domu

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z ogromnej energii, jaka jest nam zsyłana każdego dnia z nieba. Ciekawostką jest fakt, że przez około 4 minuty słońce przekazuje na ziemię tyle energii, ile jest potrzebne do funkcjonowania standardowego gospodarstwa domowego przez pół roku.

Jak korzystać z energii słonecznej?

Korzystanie z energii słonecznej nie jest rzeczą niewykonalną, a w ostatnich latach można powiedzieć, że wręcz stało się modne. Zainstalowanie na dachu baterii słonecznych z podłączeniem do systemu grzania domu to doskonały sposób na oszczędność pieniędzy i ochronę środowiska.

energia słoneczna

Być może można odnieść wrażenie, że montowanie baterii słonecznych w klimacie polskim mija się z celem ze względu na dosyć małą ilość słońca – nic bardziej mylnego. Energia słoneczna gromadzi się w baterii nawet podczas pochmurnych dni, podczas których człowiek nie obserwuje zbyt wielu promieni słonecznych, ale kolektor słoneczny już tak.

Gdzie zamontować baterie?

Podstawową zasadą montażu baterii słonecznych jest ustawienie ich na dachu od strony południowej. Ta strona przyjmuje najwięcej energii słonecznej, dzięki czemu baterie stają się możliwie najbardziej wydajne.

Małe baterie, które mają jedynie pomagać przy ogrzewaniu domu można montować samodzielnie, natomiast pełne instalacje mające stanowić główne źródło prądu dostępnego w domu należy zlecić fachowcom, którzy znają się na tym, co robią i wykonają zadanie z należytą starannością.

Energia a ciepło

Przetwarzanie pochwyconej energii słonecznej odbywa się na zasadzie konwertowania czystej energii świetlnej na ciepło. Może to być odbierane bezpośrednio i być wsparciem dla ogrzewania domowego lub może być przekształcane na energię elektryczną poprzez konwersję fotowoltaiczną. W zależności od rodzaju energii, jaką chce się pozyskać dla domu używa się innych baterii słonecznych – z innymi ogniwami i posiadającymi inny system podłączenia.