Loading ...

Efektywność energetyczna – co należy wiedzieć na ten temat?

Energia elektryczna – ciężko tak naprawdę wyobrazić sobie życie bez niej. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę to, ile urządzeń dookoła napędzanych jest przy pomocy prądu. Przecież gdyby nie prąd, to nikt nie byłby w stanie naładować swojego ukochanego smartfona, czy też innych urządzeń, jakie wykorzystuje się na co dzień. Z tym właśnie tematem powiązana jest efektywność energetyczna. Co należy wiedzieć na jej temat?

Efektywność energetyczna – ogólne pojęcie

Chcąc powiedzieć, z czym tak naprawdę ma się do czynienia, najlepiej odwołać się do pojęcia, jakie przytaczane jest w wielu miejscach. To:

stosunek ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do ilości energii zużywanej(lub prognozowanego zużycia)”.

Niezależnie od tego, z jaką energią ma się do czynienia, do niej to odnosi się pojęcie efektywności. Ogólnie mówiąc chodzi tu o prowadzenie takich działań, których celem będzie rozsądne gospodarowanie energią, aby faktycznie dochodziło do minimalnego jej zużycia. Nigdy nie można powiedzieć, że rachunki będą wynosić zero. W szczególności, jeżeli mowa jest o ogromnych liniach produkcyjnych. Jednak należy tak gospodarować działaniami, aby z czasem móc osiągać maksymalną efektywność energetyczną.

efektywność energetyczna

Projektowanie budynków a efektywność energetyczna

Aby móc powiedzieć, że efektywność energetyczna została w sposób maksymalny osiągnięta, należy o niej pomyśleć już na etapie projektowania budynków. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu o takich tematach się nie myślało. Jednak teraz jest to bardzo ważne. Na efektywność wpływ mają poszczególne czynniki:

  • położenie budynku,
  • technologia ogrzewania,
  • chłodzenie.

Są to tylko trzy rzeczy, ale ich znaczenie w tej kwestii jest ogromne. Warto na to spojrzeć, chociażby ze względu na położenie budynku. Istniejący dookoła budynku las lub innego rodzaju drzewostan, są w stanie ograniczyć docieranie wiatru do niego. Ważnym tematem jest również odpowiedniego rodzaju stolarka otworowa, dzięki czemu nie potrzeba będzie tak dużej ilości energii do doświetlenia budynku lub jego ogrzania (jeżeli to jest na prąd). Warto zainteresować się efektywnością energetyczną, aby w sposób świadomy móc pójść do tego tematu.