Loading ...

Czym są białe certyfikaty?

Białe certyfikaty najprościej rzecz mówiąc to specjalne świadectwa efektywności energetycznej, które wydawane są zawsze za oszczędność energii, wynikające na przykład z przeprowadzonych modernizacji. Aby uzyskać świadectwo niezbędne jest złożenie specjalnego wniosku do URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Pamiętać należy jedynie o tym, że każdy wniosek poddawany jest zawsze indywidualnej weryfikacji. Ogromną rolę odgrywa tutaj przeprowadzony audyt efektywności energetycznej.

Po co jest system białych certyfikatów?

Jak powszechnie wiadomo Unia Europejska już od bardzo wielu lat stawia na ochronę środowiska, dlatego też promuje wszelkie formy oszczędności energii elektrycznej. Poprzez zwiększenie efektywności energetycznej można zaoszczędzić sporo pieniędzy i jednocześnie lepiej zadbać o środowisko. System białych certyfikatów nie tylko pozwala zwiększyć oszczędności energii przez odbiorców końcowych, ale również znacząco zmniejszyć straty energii elektrycznej w dystrybucji i przemyśle.

Za co można otrzymać biały certyfikat?

Świadectwo efektywności energetycznej otrzymuje się oczywiście za działalność proefektywnościową. Warto wspomnieć jednak o tym, że biały certyfikat można otrzymać nie tylko za działania już wykonane, ale również za te, które są dopiero planowane. Certyfikaty określane jako Białe wydawane są między innymi za modernizację albo wymianę instalacji centralnego ogrzewania, modernizację/wymianę instalacji ciepłej wody użytkowej oraz za doposażenie instalacji centralnego ogrzewania w specjalne zawory regulacyjne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że certyfikat może być przyznany za budowę nowego źródła ciepła albo za izolację przewodów instalacji centralnego ogrzewania. W dzisiejszych czasach bardzo wiele białych certyfikatów przyznawanych jest również za wymianę stolarki okiennej oraz za modernizację opraw oświetleniowych. Osoby, które są zainteresowane ocieplaniem ścian zewnętrznych, stropów i dachów, także powinny zainteresować się białymi certyfikatami. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że na rynku jest wiele rzetelnych firm, które specjalizują się w pozyskiwaniu dofinansowania w postaci białych certyfikatów.