Loading ...

Taryfa c12a, czy to sposób by płacić mniej za prąd?

Energia elektryczna w tym roku zdecydowanie podrożała. Pomimo wcześniejszych zapewnień ceny wzrosły i są coraz silniej odczuwane przez przedsiębiorców i osoby prywatne. Jesteśmy uzależnieni od prądu i nie możemy z niego zrezygnować. Trzeba jednak ciąć koszty. Jednym z najbardziej sprawdzonych pomysłów jest zmiana taryfy. Jak to działa?

C11 czy taryfa c12a?

o taryfie c12 a

Taryfa c11 to taryfa jednostrefowa. Oznacza to, że kilowatogodzina kosztuje tyle samo złotych niezależnie od godziny, w której została pobrana. Z tej taryfy korzysta większość użytkowników, bo jest traktowana jako standardowe rozwiązanie. Użytkownik nie musi przejmować się, o której godzinie korzystać z urządzeń. Robi to wtedy, kiedy ma ochotę i potrzebę. Nie myśli o kosztach, bo zawsze zapłaci tyle samo. Alternatywą jest taryfa c12a. Jest to taryfa dwustrefowa podzielona na godziny szczytowe i pozaszczytowe. Energia jest droższa tylko przez kilka godzin rano i kilka godzin wieczorem. Teoretycznie, wystarczy tylko wstrzymać się od wykonywania zadań zużywających prąd w tym czasie. Oszczędność będzie generować się sama.

Właściwie dla kogo?

Oczywiście, nic nie jest tak różowe jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Taryfa c12a może okazać się dużą ulgą dla kieszeni, ale przy spełnieniu pewnych określonych warunków. Jeśli firma nie pracuje równie intensywnie przez cały dzień – również w godzinach porannego szczytu – będzie w porządku. Są jednak firmy, które zaczynają pracę między 8:00 a 11:00. W tym czasie włączane jest wiele maszyn, które w czasie rozruchu zużywają najwięcej prądu. Na przykład – punkty ksero, fabryki różnych towarów. W ich wypadku taryfa c12a może okazać się nie tylko nieopłacalna, ale może nawet generować wyższe rachunki. Z tego powodu warto wcześniej dobrze przemyśleć decyzję o zmianie taryfy.

Dla domu?

Zasadność korzystania z tego rodzaju taryfy w gospodarstwach jest dość kontrowersyjna. Zazwyczaj, w czasie godzin pozaszczytowych nie korzysta się z energii – są to godziny przeznaczone na sen oraz pora dnia w czasie, której wszyscy są w pracy.