Loading ...

Jak zaoszczędzić na prądzie elektrycznym?

Wbrew pozorom jest wiele sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. W wielu przypadkach odbiorcy energii generują większe zużycie prądu nieświadomie, co można w prosty sposób zmienić i to bez obniżania dotychczasowego komfortu życia. 

Oszczędzaj prąd elektryczny bez większych wyrzeczeń 

Nie trzeba wcale rezygnować z użytkowania części dostępnych w domu urządzeń elektrycznych, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wystarczy wprowadzić pewne modyfikacje i zmienić dotychczasowe nawyki, aby odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Wiele osób jest wręcz nieświadoma tego, że mogą w przystępny dla siebie sposób przyczynić się do generowania mniejszego zużycia energii elektrycznej. Przykładem jest użytkowanie dużego sprzętu AGD i umiejętne stosowanie dostępnych w nich programów. To samo dotyczy korzystania z mniejszego sprzętu AGD. Jak najbardziej warto zainwestować w listwy zasilające z wyłącznikiem. Pozostawianie urządzeń w trybie stand by wcale nie oznacza, że nie pobierają one wówczas prądu. Wyłączenie urządzeń tylko za pomocą znajdującego się na nich przycisku czy pilota przyczynia się do podnoszenia rachunków za energię elektryczną. W skali roku wiąże się to z marnowaniem sporej sumy pieniędzy, a można tego uniknąć poprzez wyłączenie całkowitego dopływu do prądu za pomocą jednego przycisku. Wystarczy podpiąć kilka urządzeń do listwy zasilającej z wyłącznikiem, aby urządzenia przestały pochłaniać energię w trybie czuwania. 

Kolejną zasadą jest wyłączanie nieużywanych urządzeń. Zaleca się także stosować wygaszacze ekranu i korzystać z funkcji hibernacji na komputerze. Marnowaniem energii elektrycznej jest także niewyciąganie ładowarek z gniazdek, po naładowaniu się urządzenia. Jest to tylko niepotrzebne generowanie kosztów. 

Jak jeszcze można oszczędzać energię elektryczną w domu?

Racjonalne korzystanie ze światła także pozwoli na odnotowanie niemałych oszczędności. Należy pilnować tego, aby wyłączać światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Najlepiej jest wymienić też oświetlenie – zamiast zwykłych żarówek zdecydować się na nowoczesne żarówki LED. Z żarówek energooszczędnych zaleca się korzystać w pomieszczeniach, w których światło zapalane jest często i na dłuższy czas, a nie co kilka chwil. W przeciwnym razie zużycie energii może być wręcz większe. Ponadto oświetlenie powinno być dostosowane do aktualnych potrzeb domowników. Zamiast korzystania z oświetlenia w postaci żarówek podwieszonych do sufitu, które pobiera więcej prądu, ekonomiczniejszym wyborem będzie oświetlenie punktowe. W miarę możliwości warto rozważyć inwestycję w sterowniki oświetlenia.

Więcej o oszczędzaniu energii elektrycznej: https://www.innogy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *