Loading ...

Białe certyfikaty – co to jest?

W ostatnich latach zachodzą ogromne zmiany klimatyczne takie jak: nagłe i odczuwalne ocieplenie klimatu, znaczne pogorszenie stany jakości powietrza – smog, długotrwałe susze czy też wyniszczające powodzie. W związku z takimi zjawiskami praktycznie na całym świecie trwa gorąca i żywa debata ekologiczna. Oczywiście sama debata nie może i nie załatwia tak ogromnego i palącego problemu, jakim jest bardzo zły stan środowiska naturalnego. Dlatego większość krajów Unii Europejskiej wprowadza stosowne do sytuacji przepisy proekologiczne, które dotyczą zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Nic więc dziwnego, że ogromnym przeobrażeniom będą musiały przechodzić w przyszłych latach zakłady produkcyjne i duże przedsiębiorstwa. Nie inaczej sytuacja ma się oczywiście w Polsce, chociaż tutaj regulacje prawne w tym temacie dopiero zaczynają się pojawiać. Z pewnością jednak tempo tych zmian będzie musiało ulec znacznemu przyspieszeniu ze względu na bardzo ciężką sytuację ekologiczną, z którą musimy mierzyć się nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Białe certyfikaty – co to takiego?

W związku z wprowadzaniem nowych przepisów powstała specjalna instytucja – białe certyfikaty. Tego typu regulacja jest już obecna na stałe na przykład we Francji czy Niemczech, a w Polsce będzie obowiązywała lada moment. Białe certyfikaty to specjalne dokumenty, które są przyznawane przedsiębiorstwom, którym dzięki zastosowaniu polityki i zasad proekologicznych udało się zaoszczędzić w pewnym okresie czasu daną ilość energii elektrycznej. Chodzi tutaj oczywiście o to, by zachęcić przedsiębiorców do podejmowania wszelkich zmian ekologicznych, które w sposób korzystny miałby przyczynić się dla środowiska naturalnego.

Białe certyfikaty – jak je zdobyć?

Jeżeli chodzi o procedurę przewidzianą dla zdobywania takich ekologicznych certyfikatów to ma ona opierać się na złożeniu odpowiedniego wniosku, który ma zawierać prośbę o dofinansowanie projektu modernizacji danego przedsiębiorstwa. Jeżeli zostanie on zaopiniowany pozytywnie to taka firma otrzyma środki na jego realizację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *